Skip Navigation LinksHistory
Send to a Friend
Your Name
Your Email
Friend`s Name
Friend`s Email
Your Message
Send Message

Past State Deputies

Manitoba Saskatchewan Alberta Territorial District

1906 – 1909  Thomas D. Deegan  (Winnipeg)

Manitoba Saskatchewan Territorial District

1909 – 1913  Thomas D. Deegan  (Winnipeg)

1913 – 1915  J. J. Smith  (Regina)

1915 – 1916  P.A. Kennedy (Brandon)

1916 – 1918  J. J. Callahan (Winnipeg)

1918 – 1920  J. J. Leddy (Saskatoon)

  (Supreme Director 1919 – 1922)

1920 – 1921  J. P. Foley, K.C. (Winnipeg)

1921 – 1922  J. H. O’Connor  (Winnipeg)

1922 – 1923  Emmet F. Collins (Moose Jaw)

Manitoba State Jurisdiction

1923 – 1925  J. I. Morkin, Q.C. (Winnipeg)

1925 – 1927 Jean E. Arpin (Provencher)

1927 – 1931  H. A. McNeill (Brandon)

1931 – 1934   J. J. Trudell, M.D. (Provencher)

1934 – 1935  F. X. Jobin (Winnipeg)

1935 – 1936  H. E. Lee (Winnipeg)

1936 – 1937  C. E. Champagne (Langevin)

1937 – 1939  Edward S. Barker (Charlebois)

1939 – 1940  Peter F. McSheffrey (Flin Flon)

1940 – 1941  Urban S. Hughes (Brandon)

1941 – 1942  J. Ernest Dumas (Norwood)

1942 – 1943  J. D. Donoghue (Winnipeg)

1943 – 1944  J. Edgar Bessett (Langevin)

1944 – 1945  Norman J. Cyr (Flin Flon)

1945 – 1947  Henri Lacerte, Q.C. (Provencher)

1947 – 1948   Oswald Bicknell (Brandon)

1948 – 1949   Herbert Gillis  (Winnipeg)

1949 (July & August) Paul Baccaert (Provencher)

1950 – 1952  J. A. Keenan (Brandon)

1952 – 1955 Senator Joseph P. Guay, PC, CP, KSG (Provencher)

1955 – 1957  Joseph C. Stangl, KSG, CM (Norwood)

1957 – 1958  Alex Cunningham (Winnipeg)

1958 – 1962  Leo Soenen  (Norwood)

 (Supreme Director 1962-1963)

1962 – 1965  François A. Muller (St. Boniface)

1965 – 1968 James G. Karr (East Kildonan)

1968 – 1969  Reginald Omichinski (East Kildonan)

1969 – 1971  Simon Duguay (St-Boniface)

1971 – 1973  Michael Bakuska (St. Josaphat)

1973 – 1977  S.P. (Bert) Berthelette, C.D. (Pine Falls)

 (Vice Supreme Master 1979 – 1985)

1977 – 1981 Stanley J. Chrobak (St. John)

1981 – 1983 Peter Van de Mosselaer (South Winnipeg)

1983 – 1985 Eugene L. Cherwick, K.S.G. (St. Josaphat)

 (Supreme Director 1986-1989)

1985 – 1987 Dr. Bennet P. West (Transcona)

1987 – 1989 Gérard Desrosiers (Richer)

1989 – 1991 Frank L. Cvitkovitch, Q.C. (South Winnipeg)

1991 – 1993 Frank W. Wellink (Cook’s Creek)

1993 – 1995 J.E. Roger DeGagné (St. Timothy)

1995 – 1997 Kenneth R. Price (Charleswood)

1997 – 1999 Norman Collette (Goulet)

1999 – 2001 J. Bernie Gill (Our Lady of the Prairie)

2001 – 2003 Marcel Wozny (St. Anne)

 (Vice Supreme Master 2004 – 2009)

2003 – 2005 John L. Talaga (St. Emile)

2005 – 2007 Eugène Prieur (Sts-Martyrs)

2007 – 2009 Larry Kustra (St. Emile)

 (Supreme Director 2014 -

2009 – 2011 Guy Precourt (Stonewall)

2011 – 2013 Merlyn Onyschuk (Father Filipow)

2013 – 2015 Paul Dupré (Sts-Martyrs)

2015 – 2017 Karl Brosch (Bishop Ladyka)

2017 –          Dan Shepherd (St. John Brebeuf)